Darmowa dostawa od 400zł

 

sklep@studiobrzoza.pl

 

 

Jak wypisywać zaproszenia ślubne

Zaproszenia są bardzo ważną częścią każdego ślubu. Stanowią one wstęp do całej uroczystości, przekazują gościom najważniejsze informacje oraz wprowadzają ich w odpowiedni klimat. O ile wybór wzoru i koloru zaproszeń często jest dla pary młodej ;’u , przyjemnością, o tyle dobór treści, adresowanie i dostosowanie się do wszystkich zasad savoir-vivre’u - już niekoniecznie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci w wypisaniu zaproszeń ślubnych!

Co powinna zawierać treść zaproszenia?

Zaproszenie ślubne ma na celu przekazanie kilku podstawowych informacji odnośnie całego wydarzenia, to znaczy:

  • kto zaprasza,
  • kto jest zaproszony,
  • kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość,
  • RSVP (Repondez s’il vous plaît), czyli prośba o potwierdzenie przybycia.

Często państwo młodzi decydują się na zawarcie innych istotnych informacji w zaproszeniach. Może to być na przykład informacja o noclegu, mapka dojazdu, dress-code (obowiązujący strój) czy też wzmianka o prezentach (na przykład krótki wierszyk lub rebus). 

Rebusy i wierszyki o prezentach – wypada czy nie?

Na początku warto zaznaczyć, że według zasad savoir vivre’u, w zaproszeniach ślubnych nie powinno się w żaden sposób wspominać o prezentach. Może to być przez niektórych uważane za nietaktowne i nie na miejscu. W dzisiejszych czasach, kiedy stara etykieta nie jest już tak przesadnie przestrzegana – młoda para ma ułatwione zadanie. Wiele gości nie zwróci na to szczególnej uwagi, a tym bardziej nie poczuje się urażona. Wręcz przeciwnie – na pewno to docenią i uznają za przydatną wskazówkę, przez co nie będą musieli zastanawiać się nad odpowiednim prezentem i biegać kilka godzin po sklepach.

W weselnych rebusach i wierszykach parze młodej przede wszystkim chodzi o to, aby nie byli obdarowywani bezsensownymi prezentami (często niestety kosztownymi), których nie będą używać, a wolą dostać po prostu pieniądze. Niekiedy państwo młodzi chcą także w delikatny sposób zasugerować, że zamiast kwiatów, bardziej ucieszą się na przykład z alkoholu albo zdrapek. Niektórzy chcą także poinformować, że zamiast kwiatów, goście mogą przynosić karmy i przysmaki dla zwierząt, które potem przekażą charytatywnie dla schroniska. Pomysłów jest bardzo wiele – wszystko zależy od pary młodej.

Ostatnio bardzo modne stało się informowanie gości o prezentach poprzez umieszczenie prostej grafiki w zaproszeniu. Może to być na przykład przekreślony znak $ i strzałka wskazująca na kopertę. Ciekawym rozwiązaniem jest także napisanie krótkiego wierszyka. Warto wspomnieć o tym, że istnieją także pary młode, które nie lubią wymyślania i chcą mieć wszystko “czarno na białym” i jeśli najbardziej ucieszyliby się z gotówki, to po prostu piszą o tym w zaproszeniu. Wierszyk czy rebus jest jednak trochę mniej nachalny i może stanowić dodatkową ozdobę zaproszenia.

Jak ująć personalizację: z osobą towarzyszącą, z dziećmi…

O ile wypisywanie zaproszeń dla najbliższego grona wydaje się dziecinnie proste, o tyle wypisywanie ich dla dalszej rodziny i znajomych niejednej parze młodej spędza sen z powiek. Z czego to wynika? Otóż zaproszenie ślubne, w tym personalizacja, musi być ubrane w słowa tak, by osoba zaproszona nie czuła się urażona. Nie chcesz przecież, by goście przyszli na Twój ślub z negatywnym nastawieniem wynikającym ze źle sformułowanego zaproszenia. A o niechciany błąd niestety bardzo łatwo.

Przyjrzyjmy się bliżej zaproszeniom na ślub z osobą towarzyszącą. Zawsze najlepiej będzie wyglądać, jeśli zaproszenie będzie imienne. Jeśli na przykład Twój kuzyn ma dziewczynę, której jeszcze nie znasz, to dobrze byłoby dowiedzieć się, jak się nazywa, by umieścić jej imię i nazwisko w zaproszeniu. W obecnej erze Internetu nie powinno być to trudne. Jeśli jednak będziesz mieć problem z ustaleniem tego, to zawsze możesz zapytać bliższe osoby. Zawsze jednak istnieje opcja, że trudno będzie ustalić jak partnerka kuzyna się nazywa – wtedy możesz w zaproszeniu napisać tradycyjnie, że zapraszasz kuzyna (imię i nazwisko) z osobą towarzyszącą.

Na pewno zastanawiasz się także, jak wypisać zaproszenie ślubne dla najmłodszych. Załóżmy, że wujek i ciocia, których chcesz zaprosić, nazywają się Jan i Janina Nowak i mają dwie córki - Alicję i Anię. Wtedy możesz wybrać jedną z poniższych propozycji:

 

  • Sz. P. Janinę i Jana Nowak wraz z Alicją i Anną,
  • Sz. P. Janinę i Jana Nowak wraz z dziećmi,
  • Sz. P. Janinę, Jana, Alicję i Annę Nowak.

 

Jeśli decydujesz się na wesele z dziećmi, ważne jest zorganizowanie odpowiedniej opieki i atrakcji. Jeśli natomiast chcesz, by wesele odbyło się bez udziału dzieci, warto dodatkowo zakomunikować o tym gościom – nawet jeśli w zaproszeniu nie będzie wzmianki o dzieciach. Niektórzy mogą uznać za oczywiste, że mogą przyjść z dziećmi i wtedy może pojawić się problem. Pamiętaj także o tym, że według zasad savoir vivre’u, jeśli zapraszasz jednych gości z dziećmi, to wypada, żeby pozostali również mogli z nimi przyjść.

Jaka treść dla rodziców, dla świadków, dla dziadków?

Treść zaproszeń z reguły jest taka sama dla wszystkich gości. Różnica jest tylko w imionach i nazwiskach gości. Trochę inaczej sytuacja wygląda z zaproszeniami dla rodziców, świadków i czasami – dziadków. Takie zaproszenia powinny być bardziej wyszukane – na przykład te dla rodziców powinny zawierać podziękowanie za miłość i trud włożony w wychowanie. Te dla dziadków także powinny zawierać podziękowanie. Oprócz rodziców i dziadków, bardzo ważnymi osobami na ślubie są oczywiście świadkowie. Żeby zapytać ich o to, czy zgodzą się pełnić rolę świadków na ślubie, warto wcześniej (jeszcze przed wysłaniem zaproszeń) wręczyć im prośbę o świadkowanie. Będzie to z pewnością miły akcent i pamiątka, dzięki której zapamiętają Twój ślub na długo.

Jaka treść dla rodziców, dla świadków, dla dziadków?

Treść zaproszeń z reguły jest taka sama dla wszystkich gości. Różnica jest tylko w imionach i nazwiskach gości. Trochę inaczej sytuacja wygląda z zaproszeniami dla rodziców, świadków i czasami – dziadków. Takie zaproszenia powinny być bardziej wyszukane – na przykład te dla rodziców powinny zawierać podziękowanie za miłość i trud włożony w wychowanie. Te dla dziadków także powinny zawierać podziękowanie. Oprócz rodziców i dziadków, bardzo ważnymi osobami na ślubie są oczywiście świadkowie. Żeby zapytać ich o to, czy zgodzą się pełnić rolę świadków na ślubie, warto wcześniej (jeszcze przed wysłaniem zaproszeń) wręczyć im prośbę o świadkowanie. Będzie to z pewnością miły akcent i pamiątka, dzięki której zapamiętają Twój ślub na długo.

Jak adresować zaproszenia ślubne?

Na pewno zastanawiasz się, jak powinno wyglądać poprawne adresowanie zaproszeń ślubnych. Podstawowe pytanie, które na pewno pojawiło się już w Twojej głowie, brzmi: czy wypisywać zaproszenia ręcznie czy drukować? Oczywiście najlepiej będzie odebrane odręczne wypisywanie zaproszeń – jest to bardziej od serca i goście mogą się poczuć bardziej wyjątkowo. Jeśli jednak uważasz, że Ty i Twój partner/partnerka macie brzydkie i nieczytelne pismo, to lepiej całą treść zaproszenia oddać do druku. 

Podczas adresowania zaproszeń bardzo ważne jest także to, żeby nie zawierały one żadnych błędów, a już przede wszystkim błędów ortograficznych. Źle może zostać także odebrana niepoprawna odmiana nazwiska osoby zaproszonej. Jeśli nie jesteś pewny, jak odmienić dane nazwisko – lepiej sobie odpuść i zapisz nazwisko w formie nieodmienionej. Bardzo ważną i nienaruszalną zasadą odnośnie adresowania zaproszenia jest to, żeby najpierw wpisać kobietę, a później mężczyznę – niezależnie od wszystkiego. Sporą gafą może okazać się także zaproszenie 18-letniej kuzynki na jedny zaproszeniu z jej rodzicami. W tym wieku wypada już wręczyć osobne zaproszenie z osobą towarzyszącą. 

Jak wypisywać zaproszenia ślubne – podsumowanie

Wybór, wypisanie i wręczenie zaproszeń ślubnych to bardzo ważna część każdej uroczystości. Niestety oprócz całej przyjemności, jaka wiąże się z wyborem stylów i kolorów zaproszeń – wielu parom młodym spory problem sprawia ich poprawne wypisanie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci w zapoznaniu się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi przygotowywania zaproszeń! Pamiętaj – nawet jeśli popełniłeś już jakąś gafę – nie przejmuj się! Wiele gości na pewno przymknie na to oko i z uśmiechem pojawi się na Twoim ślubie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium